Výcvik psa

CO K TOMU POTŘEBUJEME???
- Hračka či pamlsek
- Vodítko (krátké a dlouhé)
- Velký a klidný prostor
 
1.ČÁST - OČNÍ KONTAKT
 
 
Nezbytné je vodítko, aby pes nemohl ten pamlsek který vám upadne na zem zvednout.Důležité je, aby ten pes byl hladový.Aby ten piškot chtěl vzít.My ho musíme naučit ten piškot chytit z výšky.Takže když se to napoprvé nepovede, nenechte psa ten piškot zvednout a schlamstnout, proto také máte u psa vodítko, aby se takovýmto věcem předešlo.Po několika takovýchto pokusech to pes zajisté chytne.Poté si dejte ruku s piškotkem k puse a dělejte, jako kdyby jste ten piškot vyplivli.
Pes může být v jakékoli poloze - sedni, lehni, stůj.Později si již dejte pamlsek přímo do pusy a ,,plivejte" ho.Potom, až to pes bude umět (chytit piškot z pusy), zavelte povel ke mně a současně psa lehce přitiskněte u kořene ocasu, aby si ihned sedl.Okamžitě mu vplivněte piškot do tváře tak, aby to pes, hledíc na vás, chytnul.Je to otázka 5 vteřin.Při vyplivování piškotu mějme zaujmout správnou pozici - stoj svatý (nohy blízko u sebe), vypnutou hrud. Pauza mezi umístěním pamlsku do úst, to znamená to trvání pozornosti psa se může prodlužovat.Ale nenechte psa čekat do nekonečna a střídejte to.Dlouhá pauza, krátká pauza.
 
REKAPITULACE:
Připnou psa na vodítko - zaujmout správnou pozici - vhazovat psovi piškot z výšky - vhazovat psovi piškot od pusy - vhazovat piškot psovi z pusy - střídat pauzy
 
Až budeme dále nacvičovat pozornost. Začněme nejdříve otočkou doprava a doleva - nezapomeňme neustále psa nutit sedět, dívat se nám do očí a ODMĚNOVAT!!!
 
 
2. ČÁST - POZORNOST
V budoucnu při práci vždy udržujte pozornost psa průběžným odměňováním, kdy budete střídat intervaly v podání odměny.
Mezi největší chyby patří trénovat celou pasáž poslušnosti a odměnit až na konci.Pes musí dychtivě očekávat odměnu ať už to je míček nebo pamlsek po celou dobu práce, aniž by měl sebemenší potuchy kdy odměna přijde.
Nezapomeňte, mít co nejdokonalejší držení těla právě při podávání odměny, protože pes se naučí reagovat na dokonalou základní pozici a takto pak funguje jako u příkladu krikr.
 
REKAPITULACE:
Správné držení těla - hračku či mlsek stále připravenou při ruce - průběžné odměňování během práce se psem
                 
 
3. ČÁST - POSLUŠNOST
 
Nácvik ovladatelnosti započněte obratem vpravo který je nejednoduší.Pravá ruka svírá vodítko a mírným trhnutím spolu s úpravou zádě psa, levačkou se pes umístí do základní pozice.Nezapomeňte po celou dobu tréninku udržovat psa ve správném drivu.Při obratu vlevo pravačka odpovídá protitahem korigující vzdálenost psa od nohy a levá ruka opět umisťuje psa do správné pozice.Zde je drahno říci, že odměna míčkem zde nepřichází při každém obratu, zatímco pokud odměňujete pamlskem snažte se to dělat co nejčastěji a taky zpočátku výcviku ovladatelnosti započínejte s pamlskem, míček může přijít až později.U obratu při ovladatelnosti si můžete vybrat ze dvou způsobů: bud je to zařazování (vedle nohy) a nebo obcházení kdy jsou všechny obraty vedeny doprava, kdy pes musí následovat psovoda bez obejetí.
 
LEHNI
Začínáme tím, že pejska upoutáme na vodítko pomocí obojku (nejlépe se nám povel bude dělat, když pes sedí) a zafixováváme povel lehni i s pomocí vodítka a mírného tlaku na záda tudíž naučíme pejska, aby si lehal krásně rovně a pejsek hlavně reaguje na zvukový pojem lehni.
Když položíme pamlsek při povelu lehni mezi přední tlapičky, podpoříme tím aby se pejsek narovnal.
 
REKAPITULACE:
Upoutáme pejska na vodítko - z polohy sedni lehkým dotykem potlačíme pejska u krku a můžeme mu pomoct nadzvednutím a současně položením tlapek na zem - pamlsek dáme pejskovi jakmile dolehne (mezi přední tlapky)
 
 
SEDNI
Při povelu sedni si opět pomůžeme vodítkem a současně levou rukou hlídáme, aby pejsek se nevybočil, anebo aby neudělal jinou polohu než kterou po něm žádáme.
 
REKAPITULACE:
Pejska držíme u svého pravého boku - levou rukou s pamlskem jeďte směrem nahoru - pejska můžete pustit a pravou rukou ho malinko potlačit u kořene ocasu směrem dolů - jakmile dosedne na zem, dát pamlsek
 
 
Při nácviku vstávání povel mírně protáhneme a vlastně pohladíme pejska pod břichem a přitom ho vodítkem držíme zpět, aby nám nevyrazil dopředu.Neustále používáme lehké dotyky, aby si pejsek rychle spojil slovní povel s požadovanou činností kterou po něm chceme.
 
 
KE MNĚ
Pro zvýšení rychlosti při přivolání psa je dobré použít pomocníka.Pomocník drží psa a vy tak můžete odběhnout spolu s oblíbenou hračkou a v klidu se můžete postavit do základního postoje.Je důležité aby pomocník pustil psa až po vyslovení povelu.Odměňovat můžete hračkou nebo pamlskem.Hračku mějte umístěnou pod bradou, pamlsek ,,plivejte" nebo je dávejte z ledvinky a to pouze po správném vykonání cviku.Pokud si pes sedne nakřivo nebo daleko od vás udělejte z povele ke mně jeden, nebo více kroků vzad spolu s opravením. Přivolání z odložení za pohybu trénujte až poté co pes tento cvik perfektně zvládá.Na začátcích je lepší použít raději pomocníka, předejdete tak předčasnému opuštění pozice.Dbejte vždy na správné přesednutí.V začátcích psovi pomáhejte zatlačením rukou na zadek.Nezapomeňte, že pes dostává odměnu až ve chvíli, kdy správně provede požadovaného cviku.
 
REKAPITULACE:
Pomocník drží psa - postavte se do základního postoje a zavolejte si psa - pomocník ho pustí až po vyslovení povelu - pes musí správně dosednout a vy ho odměníte až po správném vykonání povelu
 
 
ODLOŽENÍ - ZŮSTAN
Když takto tedy vycvičíme pejska na povely, nebude nám dělat problém naučit ho tyto povely ,,mimo vás", což znamená, že když bude pejsek volně pobíhat, musí vás poslechnout i na dálku (např.: 3 m od vás).V klidném prostředí to jde jednoduše, v rušném je to už problém.
 

 
Častou chybou bývá, že pejskovi spojujeme požadovanou polohu s tím, že mu jdeme napřed s rukou - rukou s pamlskem.
Tam sice pejsek jako krásně vykonává požadované povely, ale všechno je založeno na tom, že tam musí být ta ruka.Pokud najednou tu ruku tam přestaneme dávat, pejsek není schopen poznat, jaký povel mu říkáme, tudíž ho nesplní.
Pamlsek dáváme až po splnění cviku, jinak by se nám mohlo stát, že pejsek bude dělat něco jiného.


 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode